brait ایران تاکسی زورگیری شناسایی ماشین پراید

brait: ایران تاکسی زورگیری شناسایی ماشین پراید خبر حوادث

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی رانت‌زدایی از بازار دلا‌ر

بازارساز ارزی با زیاد کردن سه کانالی دلار، قیمت ارز مداخله ای را به قیمت بازار نزدیک کرد. درواقع با اقدام دیروز قیمت دلار و یورو تزریق شده است به بازار از سوی ب

رانت‌زدایی از بازار دلا‌ر

رانت زدایی از بازار دلا ر

عبارات مهم : بازار

بازارساز ارزی با زیاد کردن سه کانالی دلار، قیمت ارز مداخله ای را به قیمت بازار نزدیک کرد. درواقع با اقدام دیروز قیمت دلار و یورو تزریق شده است به بازار از سوی بانک مرکزی با قیمت این دو ارز در بازار آزاد تا حدودی همسان شد. روز گذشته سیاست گذار ارزی در یک گام مثبت قیمت دلار در حجم عمده را به انتهای کانال ۴ هزار و ۷۰۰ تومان برد تا هم زمینه های رانت و آربیتراژ را در بازار از میان ببرد و هم صف های ارزی را خلوت تر کند. این در حالی بود که در روزهای گذشته بازارساز عرضه خود را در کانال ۴ هزار و ۴۰۰ تومان قرار داده بود؛ پدیده ای که به واسطه اختلاف قیمت با بازار غیررسمی زمینه کسب رانت را در بازار فراهم آورده بود. توصیه جالب روز گذشته آن بود که بازار غیررسمی نیز به اصلاح سیاست سیاست گذار در قیمت گذاری دلار تصویر العمل شدیدی نشان نداد و در اوایل کانال ۴ هزار و ۸۰۰ تومان تغییرات خود را صورت داد. کارشناسان اعتقاد دارند بازارساز جهت حفظ آرامش در بازار ارز باید در گام های بعدی ۳ اقدام را صورت دهد؛ نظارت زیاد بر مکانیزم های توزیع ارز در بازار، بر هم زدن زمینه های آربیتراژ میان دلار و یورو و مدیریت قیمت حواله درهم. بررسی ها نشان می داد روز دوشنبه با وجود اصلاحات قیمتی، ارزش یورو نسبت به دلار بالاتر بود؛ امری که می توانست موجب خروج اسکناس آمریکایی از بازار داخلی و ورود ارز اروپایی به جای آن شود.

روز گذشته، بازارساز قیمت دلار در حجم عمده را ۳ کانال اوج برد تا قیمت این ارز با بازار همسان شود. در سومین روز هفته، قیمت دلار در حجم عمده بر تابلوی یکی از صرافی های بزرگ دولتی به ۴ هزار و ۷۷۰ تومان رسید. این قیمت با بازار غیررسمی و معاملات مناطق مرزی اختلاف چندانی نداشت تا آربیتراژ ارزی از بازار رخت بربندد. چرخش سیاستی بازارساز همچنین یک رانت ارزی را از بازار از بین بردن کرد و صف های ارزی را عقب تر برد. بازارساز همسو با دلار، قیمت یورو را نیز در حجم عمده به قیمت بازار نزدیک کرد؛ دیروز یورو ساعت ۳ بعدازظهر بر تابلوی یکی از صرافی های عرضه کننده ارز ۵ هزار و ۷۴۱ تومان قیمت خورد که بیش از ۱۲۰ تومان بالاتر از روز قبل بود. زیاد کردن یک باره قیمت دلار بازارساز اثرات چندانی در بازار غیررسمی این ارز و معاملات سکه نداشت. در روزی که دلار بازارساز ۳ کانال رشد کرد، دلار در بازار غیررسمی نزدیک به ۶۰ تومان رشد کرد و هر سکه تمام بهار آزادی نیز با تنها ۶ هزار تومان زیاد کردن به بهای یک میلیون و ۵۹۲ هزار تومان رسید.

رانت‌زدایی از بازار دلا‌ر

روایت یک روز متفاوت ارزی

در سومین روز هفته، یکی از صرافی های بزرگ دولتی در ابتدای روز قیمت دلار در حجم خرد را ۴ هزار و ۴۸۸ تومان تعیین کرد. این قیمتی بود که معمولا با اختلاف کمی زیاد در اختیار مسافران در روزهای اخیر قرار می گرفت. با این حال، سیاست گذار در نزدیکی ساعت ۱۲ ظهر قیمت دلار در حجم عمده را ۴ هزار و ۷۹۵ تومان تعیین کرد که اختلافی ۳۰۲ تومانی با قیمت روز پیشین داشت. به این ترتیب، صرافی های مجاز می توانستند جهت تهیه دلار مورد نیاز خود به این صرافی مراجعه کنند و ارز خریداری شده است را با حاشیه سود ۵ تومانی در اختیار مشتریان خود قرار دهند. قیمت تعیین شده است از سوی این صرافی فاصله چندانی با قیمت این ارز در بازار غیررسمی و معاملات منطقه هرات افغانستان و سلیمانیه عراق نداشت؛ در گذشته یک فرد می توانست در کمترین حالت به ازای ارائه کارت ملی خود هزار دلار را در کانال ۴ هزار و ۴۰۰ تومان دریافت کند و آن را در بازار غیررسمی یا بازارهای همسایه در کمترین حالت بالای ۴هزار و ۷۰۰ تومان به فروش برساند. به این ترتیب، هر فرد به ازای دریافت هر دلار ۲۵۰ تومان سود می کرد که در حجم هزارتایی به ۲۵۰ هزار تومان می رسید.

بازارساز ارزی با زیاد کردن سه کانالی دلار، قیمت ارز مداخله ای را به قیمت بازار نزدیک کرد. درواقع با اقدام دیروز قیمت دلار و یورو تزریق شده است به بازار از سوی ب

در بعضی مقاطع بعضی افراد با دریافت۵ هزار دلار به ازای هر کارت ملی در یک روز بالای یک میلیون تومان سود می کردند، انگیزه ای که در طولانی شدن صف های ارزی بسیار موثر بود. با این حال، قیمت گذاری تازه موجب شد که امکان آربیتراژ ارزی در بازار از بین برود.اتفاق مهم دیگری که در بازار افتاد، آن بود که زیاد کردن ۳۰۲ تومانی میانه روز دوشنبه اثر چندانی در بازار غیررسمی نداشت و قیمت این ارز در میان دلالان تنها در واکنشی اولیه تا قیمت ۴ هزار و ۸۵۰ تومان اوج رفت. به این ترتیب، رشد حدود ۷/ ۶ درصدی صرافی ملی تنها با زیاد کردن ۶/ ۱ درصدی بازار مواجه شد. این دو اتفاق موجب شد که از یکسو نگرانی های ارزی تا حد زیادی کمرنگ تر شود و از سوی دیگر زمینه های رانت جویی در بازار به میزان زیادی کم کردن یابد؛ با این حال، همچنان یک نگرانی در بازار ارز وجود داشت و آن اختلال در توزیع ارز به وسیله شماری از صرافی ها بود.

به گفته کارشناسان، در ۳ هفته گذشته بعضی از این صرافی ها با دریافت دلار در کانال ۴ هزار و ۴۰۰ تومان و عدم فروش آن به متقاضیان مهم با قیمت های مداخله ای، سودهای زیادی را کسب می کردند. در واقع از نظر بعضی کارشناسان، شماری از صرافی ها دلار مداخله ای دریافت شده است را در بازار غیررسمی با قیمت های بالای ۴هزار و ۷۰۰ تومان به فروش می رساندند و از حاشیه سود۲۵۰ تا ۳۰۰ تومانی به ازای هر دلار برخوردار بودند. اقدام تازه سیاست گذار مبنی بر نزدیک کردن قیمت مداخله ای به قیمت بازار به نظر می رسد بسیاری از معامله گران را با شوک اولیه ای مواجه کرد؛ در حالی که بعضی از صرافی ها به واسطه غافلگیری، تمایلی به دریافت ارز از بازارساز از خود نشان ندادند، گروهی دیگر زیاد تلاش داشتند با عدم عرضه ارز در برابر بازارساز گارد بگیرند. این دسته به متقاضیان عنوان می کردند که دلاری جهت فروش ندارند. در این شرایط، به نظر می رسد بازارساز باید در گام بعدی با استفاده از مکانیزم های نظارتی شبکه های توزیع ارز را مدیریت بیشتری کند. همچنین در تصویر العمل به قیمت گذاری تازه بانک مرکزی، قیمت حواله درهم کمی افزایشی شد و به بالای مرز هزار و ۳۰۰ تومان رفت. به نظر می رسد بازارساز در روزهای آینده جهت مدیریت نوسانات بازار داخلی قیمت حواله درهم را نیز باید به خوبی مدیریت کند.

اثرات کنار رفتن یک رانت

یکی از بااهمیت ترین اثراتی که قیمت گذاری تازه بانک مرکزی به همراه داشت، کنار رفتن رانت از جریان معاملات ارزی ۳ هفته اخیر بود. در واقع، سیاست گذار با همسان سازی قیمت ها امکان آربیتراژ و کسب سود از اختلاف قیمت بازارها را از میان برد. همچنین بازارساز باید زمینه آربیتراژ بین دلار و یورو را از میان ببرد. اثر مهم دیگری که این قیمت گذاری به همراه خواهد داشت، کمک به مکانیزم کشف قیمت در بازار خواهد بود. در ۳ هفته گذشته قیمت های مسلط بازار زیاد حالت اداری و دستوری پیدا کرده بودند و همین عنوان موجب شده است بود که فضای بازار از شفافیت مورد نیاز برخوردار نباشد. این در حالی است که قیمت گذاری تازه می تواند یاری کند که قیمت دلار با مکانیزم عرضه و تقاضا و از درون بازار تعیین شود. بعضی فعالان این تصور را داشتند که بعضی مسوولان خارج از بانک مرکزی اصرار بر کم کردن قیمت داشتند؛ این در حالی بود که زیاد کارشناسان این هشدار را مطرح می کردند که پایین رفتن زیاد قیمت دلار موجب می شود حجم زیادی از ذخایر ارزی از دست برود؛ این اتفاقات در شرایطی رخ داد که بانک مرکزی از آخرهای بهمن ماه توانسته بود با اجرای بسته ۳ بندی ارزی خود آرامش را به بازار ارز بازگرداند. بسته ۳ بندی بانک مرکزی موجب شد که تقاضای احتیاطی تا حد زیادی از بازار کنار برود و همزمان روند افزایشی قیمت قطع شود.

رانت‌زدایی از بازار دلا‌ر

با این حال نرخی که در بازار به تعادل رسید، مقبول واقع نشد تا «نرخ تکدر» دلار در کانال ۴ هزار و ۴۰۰ تومان جای آن را بگیرد. اقدامی که صف های ارزی را زیاد کردن داد و همزمان آربیتراژ ارز موجب شد بخش زیادی از ذخایر ارزی هزینه شود. اقدام تازه بانک مرکزی مبنی بر نزدیک کردن قیمت ها به قیمت بازار را می توان به فال نیک گرفت، ولی سیاست گذار در روزهای اخیر باید به شدت بازار را رصد کند تا نوسان گیران نتوانند با جوسازی اطراف اتفاقات اخیر تغییرات قیمت دلار را اوج ببرند و با این تغییرات موج جدیدی را وارد بازار کنند. آنچه در شرایط فعلی بازار به آن نیاز دارد، ثبات است.

دنیای اقتصاد

بازارساز ارزی با زیاد کردن سه کانالی دلار، قیمت ارز مداخله ای را به قیمت بازار نزدیک کرد. درواقع با اقدام دیروز قیمت دلار و یورو تزریق شده است به بازار از سوی ب

واژه های کلیدی: بازار | سیاست | مرکزی | کانال | روز گذشته | بانک مرکزی | قیمت بازار | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz